تبلیغات
ترکش ولگرد - همت مضاعف و کار مضاعف شیعه ی مکتب امام صادق(علیه السلام) از دید قرآن

همت مضاعف و کار مضاعف شیعه ی مکتب امام صادق(علیه السلام) از دید قرآن

شنبه 15 خرداد 1389 10:55 ب.ظنویسنده : ترکش ولگرد

 

                     سوره ی عادیات ، سوره ی کار مضاعف و همت مضاعف

  در سوره ی عادیات داریم که با چندین قسم در اول سوره شروع می شود والعادیات ضبحا (1) که خداوند متعال قسم می خورد به اسبان تیز پای جهاد که نفس نفس می زنند، فالموریات قدحا (2) به آن ها که با سم های خود جرقه برافروختند، فالمغیرات صبحا (3) و به هجوم آورندگان در سپیده دم، فاثرن به نقعا (4) و بدان گردی که برانگیزند، فوسطن به جمعا (5) و ناگهان با آن بر قلب دشمن زنند.(ر.ک  ترجمه ی قرآن بهرام پور)

  در این بخش از سوره که قسم های خدا را نشان می دهد که خداوند متعال در ابتدا به اسبانی که در راه جهاد نفس نفس می زنند قسم می خورد که نشانی از شدت فعالیت آنهاست که در پی آن همه فعالیت و تلاش است که جرقه هایی را با سم هایشان به وجود می آورند که می شود از آن شروعی  کوچک برای هدفی بزرگ استنباط کرد و جرقه ای برای کار های بزرگ اشاره کرد که این تلاش ها (نفس نفس زدن ها) باعث شروع حرکتی می شود (جرقه زدن) و تاثیرش حرکتی بزرگ که .هجومی در صبح گاه است یا همان "مغیرات صبحا " است . کلمه ی "مغیرات" از ریشه ی "غور" به معنای ورود چیزی به جایی برای تغییر و تاثیر است (ر.ک التحقیق ) . پس همه ی آن تلاش ها و حرکت ها را برای ایجاد تغییرانجام دادند که با آن تغییر (اثری از گرد و غبار به جا گذاشتند ) باید اثری را از خود به جای بگذاریم وباید با آن اثری که از خود به جا می گذاریم استقرار و ماندگاری پیدا کنیم تا بتوانیم مراحل بعدی را ادامه دهیم با آن تلاشی که باعث شروع و برانگیخته شدن شد و باعث تغییر و بعد از آن هم اثری از خود بر جای گذاشت باید بر قلب دشمن هجوم بیاوریم و ضربه را وارد کنیم و یکی دیگر از شرایط این مرحله (وسطن به جمعا ) این تجمع و استقرار این تجمع است که ما باید در جمعی با ایجاد تغییر و تاثیر و با جمع کردن نیرو های مختلف در هر زمینه ای استقرار و ماندگاری پیدا کنیم  و این شرط از مهم ترین شرط هاست که باید در جمعی این روند صورت بگیرد اگرچه که بای تاثیر گذاری در درون تجمعی باید افراد هر کدام در درون خود چنین حرکت و انقلابی را آغاز کنند تا در پی آن بتوانند در جمعی اثری بگذارند.مدل انقلاب امام خمینی (ره) که فردی خود ساخته  بود که توانست در جمعی چنان تاثیری بگذارد و انقلابی در جمعی چنان ایجاد کند که ماندگاری آن را روز به روز بیش از پیش می شود و اثر گذاری آن روی افراد مختلف در جای جای جهان بیشتر می شود .

  حال خداوند متعال در این جاست که می فرمایند : " ان الانسان لربه لکنود" (6) که انسان نسبت به پروردگارش ناسپاس است.

  "لکنود" از ریشه ی"کند" به معنای کمبود توجه و اشتیاق و اهتمام به امری است.(رک التحقیق) اینکه انسان اهتمام به این امور نمی ورزد می شود لکنود و تا وقتی که حرکتی که در بالا ذکرشد به جریانی اجتماعی تبدیل نشود و باعث ماندگاری و استقرار نشود انسان نسبت به امر پرودگارش "لکنود" است "و انه علی ذلک لشهید"(7) و هر کسی نسبت به این امر آگاهی دارد که الان در حال تلاش و فعالیت هست یا نه و اینکه دارد اهتمام نسبت به این امر دارد یا نه.  

  "و انه لحب الخیرلشدید"(8) سپس خدا در این جا از حب مال سخن به میان می آورد که شاید کمی از روال سوره دور باشد ، در صورتی که همین عامل است (حب مال و دنیا) که مانع حرکت در آن جریان می شود و از عواملی است که باعث عدم اهتمام و تلاش ما می شود.

  "افلا یعلم اذا بعثر ما فی القبور(9) و حصل ما فی الصدور(10) ان ربهم یومئذ لخبیر"

و سپس خداوند در انتهای این سوره گوشزد می کند که مگر نمی دانند که خداوند خبیر است و یا اینکه آن چه در سینه دارند فاش می شود و گوشزد می کند که برای اینکه اسیر این حب دنیا و مال نشوی همواره به فکر معاد و زندگی دوباره و مرگت باش که مانع آن می شود و باعث "عادیات " می شود و آگاه باش به خبیر بودن خداوند در هر زمینه ای و در هر نفس نفس زدن و تلاشی که برایش انجام میدهی و تاثیری که از او خواهی دید 

  و این جاست که ارزش بیشتری پیدا می کندسخنان مقام معظم رهبری در ابتدای امسال در رابطه با تلاش و همت مضاعف برای تاثیر گذاری جهانی در همه ی زمینه ها و میدان ها اعم از میدان علم، در میدان تحقیق، در میدان فعالیتهاى اجتماعى و سیاسى .که با حضور این همه جوان دانا و تحصیلكرده و آماده در كشور ما یك پدیده‏ى بسیار بزرگ و قابل توجه و اهتمامى است.

  پس ما باید نفس نفس زدن ها و تلاش ها و همت مضاعفمان را در این چارچوب قرار دهیم که می خواهیم با سیستمی اجتماعی و استقرار و ماندگاری در آن باعث تغییراتی برای رسیدن به کمال شود و تاثیراتی را در کل عالم از خود بر جای بگذارد. 

باید طوری برنامه ریخت که انشاالله روزی که امام زمانمان آمد و یا نه همین الان کاری را پایه سازی کنیم که به درد جامعه ی امام زمان مان بخورد و از آن طریق پیگیری شود آن جریان.

این است کار مضاعف و همت مضاعفی که ولی زمانمون در پرتوی قرآن از ما انتظار دارند.باشد که جزو " لکنود" های این جریان نباشیم . 

+اولین حکمت                                                                                                


برچسب ها: همت مضاعف و تلاش مضاعف ، مقام معظم رهبری ، نوروز89 ، امر ، اهتمام ، تلاش ، عادیات ، بصیرت ، اجتماعی ، عالم ، امام زمان ، تغییر ، تاثیر ، ماندگاری ، استقرار ، میدان ، علم و تحقیق ، خبیر ، شهید ، التحقیق ، بهرام پور ، تجلی بصیرت ، مکتب امام صادق(علیه السلام) ، دانشجوی امام صادق(علیهالسلام) ، همت و کار مضاعف ،
دنبالک ها: مقام معظم رهبری ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 16 خرداد 1389 12:13 ق.ظ

 
دوشنبه 8 شهریور 1389 01:12 ب.ظ
بسمه تعالی
رویایی رو به واقعیّت

از كودكی به این باور داشتم كه رویا ها واقعی هستند.چرخ و فلك آبنباتی واقعیّت داره‍‍‍، بابام قوی ترین مرد دنیاست كه می تونه همه ی آ دم ها رو نجات بده همیشه می دونستم همچین جهانی وجود داره و همین نزدیكی هاست ولی نمی دونستم كه از كدوم راه و جاده باید اون نزدیك بشم فقط ده سالم بود كه بابام به این جهان سفر كرد انقدر خوشش اومد كه دیگه نتونست برگرده و من دیگه نتونستم تو بیداری ببینمش فقط در خواب به كنارم می آمد و با من حرف می زد .
مادرم از این اتفاق ناراحت بود و مدام گریه می كرد به دورو ورم نگاهی كردم دیدم هر كسی كه عضوی از خانواده اش به جهان رویایی میره گریه می كند و واسش تو شهر ما تو یه جایی مقبره می سازن نمی فهمم ... یعنی چی ؟... اونا می رن به سرزمین شادی ها چرا باید براشون گریه كرد از مادرم پرسیدم چرا گریه می كنی ؟ ... جوابی نمی داد و محكم منو در آغوش می گرفت و بیشتر گریه می كرد ... نمی فهمم ... اما فهمیدم چه جوری می شد رفت به جهان آروز ها ... « مرگ » ... اما نمی دونم چرا همه از این راه و جاده می ترسن !!! مگه توش چی داره؟ بعد از مرگه پدرم، مادرم مشكلات روحی زیادی پیدا كرد اما بعد از یك سال همه ی آنها فروكش شد .
الان 16 سالمه و هنوز دوست دارم به آن دوران برگردم دیگه پدرم به خوابم نمی یاد الان باور كردم چرخ وفلك آبنباتی وجود نداره، فهمیدم چرا مردم وقتی عزیزشون رو از دست می دن گریه می كنند، فهمیدم كه مرگ پایان ارتباط ما با اون هاست. حالا از مرگ می ترسم.
بعد از پنج سال خاله ام براثر تصادف از بین ما رفت دوباره مادرم دچار افسردگی شد، فشار عصبی زیاد ی به اون وارد شد، دوباره یاد مرگ پدرم افتاد، ناراحتی های عصبی دوباره اونو در آغوش كشیدن، برای درمان مادرم به آلمان رفتیم و در آخر دكترا این آغوش جهنمی رو باز كردن، وضعیت روحی مادرم بهتر شد، قابل تحمل بود، گریه نمی كرد، خود زنی نمی كرد، هر چی بود خوب بود،‌ اما اون آغوش یه چیز و از مادرم گرفت... « ترس » ... واژه ای كه از اول عمر انسان به صورت مبهم معنی می شود .
دوشنبه 1 شهریور 1389 03:44 ب.ظ
سلام
ایول!حال کردم.قشنگ بود.
به این میگن پست!
پست باید یه چیزی یاد آدم بده.
دمت گرم
سه شنبه 25 خرداد 1389 03:49 ب.ظ
دوئل و 13 فریاد هم مسدود شده است
فردا هم نوبت دیگران است

www.ya-blogfa.blogfa.com

همه اعتراض خودتون را نشون بدید
دوشنبه 24 خرداد 1389 08:16 ب.ظ
سلام و عرض ادب
ماه رجب و میلاد امام محمد باقر مبارکت باشه
توی این ایام مبارک ما رو از دعا فراموش نکنید
دوشنبه 24 خرداد 1389 12:23 ب.ظ
با پوستری علیه بلاگفا بروزم
یکشنبه 23 خرداد 1389 11:12 ق.ظ
بسم الله
سلام داداش!
حظوری گفته بودم نظرم رو! اینجا هم میگم که گفته باشم
یا علی
ترکش ولگرد
چقدر گفتم رو املات کار کن
شنبه 22 خرداد 1389 11:10 ب.ظ
سلام

جهان متمدن شده...!!

ولی نمیدونم...!!
.
.
.
اللهم عجل لولیك الفرج
.
.فقط دعا...
جمعه 21 خرداد 1389 10:24 ق.ظ
سلام چند با میپرسی چقدر کند ذهنی ما همدیگر را نمیشناسیم خیالت راحت شد اخوی.
دیگه نبینم تو کامنت بعدی دوباره بنویسی.
در ضمن اسمتان را به لیست دوستان اضافه کردم برای اینکه ده جا نرم تا بیام بهت سر بزنم .
با احترام خاک.
پنجشنبه 20 خرداد 1389 07:22 ب.ظ
سلام حالت چطوره یره؟
به ما هم سر بزن
عجب مطلبی زده بودی انصافا کارت درسته
ما رو هم دعا کن
پنجشنبه 20 خرداد 1389 04:47 ب.ظ
سلام
.
.
عمری گذشت و یوسف ما پیرهن نداشت...

آری که پیرهن نه و حتی کفن نداشت...
.
.
.
....دعا....!

...دیگر هیچ...!
چهارشنبه 19 خرداد 1389 12:45 ب.ظ
سلام .
آشتی کردی.
فکر کردم خوابتون برده اخوی.
دوست دارم به لیست دوستان اضافتون کنم همینطوریا اگه قئل بدی دیگه تیکه نندازی باشه
با احترام خاک
چهارشنبه 19 خرداد 1389 06:35 ق.ظ
سلام .
خسته نباشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.