تبلیغات
ترکش ولگرد - فاصـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــله از فاصله ها!

فاصـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــله از فاصله ها!

شنبه 30 مرداد 1389 02:41 ب.ظنویسنده : ترکش ولگرد

 

   باز هم فصلی شد که برای این که مردم را از پای ماه واره و برنامه های جورواجور دور کنند سریال های اجتماعی ساختند و پخش کردند خوب برای اینکه شبکه های ماهواره بدآموزی داره و متناسب با جامعه ی ما نیست ،خیلی جالبه و دلیل خوبی برای پخش سریال های اجتماعی! اما بعضی وقت هاست که تاثیر بدی که این سریال های اجتماعی روی اجتماع  می گذارد خیلی مخرب تراست از تاثیر شبکه های ماه واره ای.

   نمی دونم خوش بختانه یا بد بختانه چند قسمتی از این سریال ها رو بیشتر دنبال نکردم اما در هرقسمتش چیز هایی رو دیدم که چیز هایی رو به اجتماع ما القا می کرد که هیچ سنخیتی با اهداف جامعه ی ما نداشت.

   مطرح  می کنند که ما در جامعه مشکل حجاب داریم اما از آن طرف نمونه هایی را در فیلم های صدا وسیما و سینما می بینیم که خودش بدحجابی را ترویج می کند.فیلم فاصله ها هم نمونه اش از اول تا آخر داستان فیلم دختر و پسری با هم و خیلی راحت ارتباط دارند وبا هم رفت و آمد می کنند بدون هیچ حساسیتی که حتی در یک قسمت هم این طور القا شد که مگر نمی شود که یک دختر با یک پسر فقط برای یک دوستی ساده در ارتباط باشد بدون آن که حتی به ازدواج هم فکر کنند.

   با دیالوگ هایی در لفافه ویا نوع فیلم برداری هر چیزناپسندی را  به بیننده القا می کردند تا نظام اجتماعی ما و خانواده های ما را تقویت کنند. مثلا وقتی که پدر با خبر می شود که پسرش ، دوست دخترش را به خانه آورده اولین جایی را که بعد از فضای کلی خانه و هال مشاهده می کند رختخواب پسر است که خوشبختانه (نمی دونم شاید هم بدبختانه) در آن جا هم کسی نبود!

    نکته ی جالبی که این سریال های تابستان دارند این است که به طور خیلی زیادی منعطف هست که همین فیلم ها (مثلا فاصله ها و زیر 8) که به برکت ماه رمضان خیلی زود تمام شد می توانست تا آخر تابستان هم طول بکشد و کشدار شود.

    برای جذب بیشتر فیلم و نمایش خانواده ای به روز و مدرن باید به یک شخصیت مذهبی  در سراسر فیلم بتوپند تا مبادا کسی ناراحت شود اما در آخر، او را به عنوان شخص پیروز معرفی کنند و برای موجه کردن کار خود یه سری هم به امام و شهدا زدن تا ارزشی بودن کار را نشان دهند! واینکه شهدامون رفتند جانشان را فدا کردند تا ما دختر و پسر ها مون خیلی راحت با هم دوست باشند و دوستی کنند و روز به روز به مدرنیته نزدیک تر شویم. در آخر هم بگویند که ما فضای مذهبی واجتماعی را در این فیلم تقویت کردیم!

   ما هم نفهمیدیم که این ننگ ماست یا مرگ ماست یا سنگ ماست یا رنگ ماست یا چنگ ما یا سرنگ ما یا جفنگ ما یا هونگ ما یا ...یا....یا فرهنگ ما!!؟


برچسب ها: فیلم ، دختر ، پسر ، فاصله ها ، دوست دختر ، دوست پسر ، مدرن ، جوان ، فرهنگ ، صداو سیما ، سریال ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 30 آبان 1389 04:13 ب.ظ

 
پنجشنبه 11 شهریور 1389 11:50 ب.ظ
سلام... یادم بنداز باهات راجع به این کلی بحث کنم... چون نظرم خیلی با تو فرق داره!!! وقت مشخص کنی یا بکنم؟
سه شنبه 9 شهریور 1389 07:37 ب.ظ
جواب مسعود رو ایشالله وقتی دیدمش بهش میگم
فقط بگم من نظر آخر مسعود رو درباره سینمامون کاملا دارم.ولی درباره سریالهای تلویزیون،نه صد در صد!
تا پست بعدی
دوشنبه 8 شهریور 1389 11:41 ب.ظ
بی نام
چند سالی می شود که پایش به تلویزیون باز شده است.خوش صحبت است. پای صحبتش که می نشینی احساس می کنی که آدم واقعا دلسوخته ای است. در این مدت مجری برنامه های زیادی نبوده است.اما همان تعداد کم هم توانسته که جای او را در رسانه ی ملی و در قلب مردم باز کند.
البته خیلی ها هم هستند که می گویند که او هم مثل خیلی دیگر از این مجری ها برنامه های تلویزیونی است که از دینداری فقط به یک چهره و ظاهر مذهبی بسنده می کنند.اما اگر کمی جانب انصاف را نگه داریم می بینیم که او با دیگران فرق دارد. پای منبر خیلی از بزرگان می رود.او با دیگران فرق دارد چون می توان فرق گریه های او را با دیگران تشخیص داد.
فرزاد جمشیدی از آن دسته مجری های ولایی و با بصیرت است که همواره و در همه ی عرصه ها پای کار ولایت بوده است.
مطمئنا برنامه ی او بدون ضعف نیست ولی در هر حال در این وانفسای برنامه های پوچ و صد من یه غاز تلویزیون!!!! می تواند تا حدی عطر و رایحه ی ماه خدا را در فضای آلوده ی رسانه ی ملی بپراکند.


دوشنبه 8 شهریور 1389 11:41 ب.ظ
جشن رمضان یا ویترینی برای نمایش شهریاری
دقیقا یادم نیست که از چه سالی برنامه جشن رمضان رو شروع کردند،فقط یادم می آید که از همان اولش کاظم احمدزاده مجری این برنامه بود و همه به اسم او این برنامه را می شناختند.
سال های اول این برنامه واقعا برنامه جالبی بود چون هم کمکی به مردم بی بضاعت می کرد وهم مانند تلنگری برای مردم روزه دار بود تا فراموش نکنند که یکی از دلایل اینکه خداوند روزه داری در ماه رمضان را برای مسلمانان قرار داده است،این است که با تحمل این گرسنگی و تشنگی به یاد فقرا و درماندگان بیافتند و به آنها کمک کنند.
اما در این چند سال اخیر این برنامه تبدیل به یک برنامه نمایشی،سطحی و وقت پرکن!!!!شده است. برنامه ای که فقط نام جشن رمضان را یدک می کشد ولی دیگر هیچ نشانی از آن برنامه ای که هدفش فقط کمک به نیازمندان بود در آن دیده نمی شود.
هرشب تعداد زیادی از مردم تهران( که دست بر قضا اکثریت آن ها مردم شمال شهر نشین هستند.)برای سرگرم شدن و دیدن
بسیاری از ستاره های فوتبال و سینما و تلویزیون پا به نمایشگاه بین المللی تهران می گذارند.
جالب اینکه این جشن که نام جشن رمضان را به دوش می کشد،هیچ گونه محتوا و پیام رمضانی ای ندارد.مردمی که هر شب پای گیرنده های خود این برنامه را می بینند،مجبورند که شوخی های زشت و زننده ی مجری های این برنامه با هم را ببینند.
محمود شهریاری مجری معلوم الحالی که از بزرگترین افتخاراتش گفتن جوک های بی نمک در مراسم ها و جشن های مختلف است یکی از مجری های این برنامه است.مجری ای که در این شبها با قهقهه های مستانه ی خود و شوخی های زشت خود فضای مبارک و روحانی این ماه را آلوده می کند.
نکته ی دیگری که نمی توان به این سادگی ها از آن گذشت این است که در حالی که مردم در تعدادی از مناطق تهران به علت کمبود آب و یا برق،در ساعاتی از شبانه روز از استفاده از این نعمات محروم می شوند،آقای شهریاری و همکارانش در نمایشگاه بین المللی و زیر پر مصرف ترین لامپ ها و نور پردازی ها برای شوخی کردن با یکدیگر به خواندن انواع و اقسام ترانه های فکاهی و طنز می پردازند.
ای کاش مسئولین شهرداری تهران و صدا و سیما به جای اینکه صرفا به فکر سرگرم کردن مردم باشند،کمی به فکر اعتقادات مردم و هدف اصلی ای که به خاطر آن این برنامه شروع به کار کرد باشند.
دوشنبه 8 شهریور 1389 11:40 ب.ظ
المباحث الاخلاقیه فی الدوران التجدد
و اما بعد........
چندی پیش به سمع کاتب این مکتوب رسید که از عالمان بزرگ اهل فن و تحقیق،سلسله جلسات خویش را در ماه رمضان طبق آیین سنوات سالهای گذشته برای حل مشکلات عظیم علوم فقهی منسوخ و عادات نامناسب تحت عنوان ((درمانی بر جراحت ملکوتی به سبب مستغرق گشتن در مسیر زاینده رود بعد از صرف نان و ریحان و کمی کباب)) دایر گردانیده است.پس از تحقیق بر مطالب مطرح گردیده در این جلسات چکیده ای از این مباحث عظیم را در اختیارتان می گذاریم.
در جلساتی که برگزار گشته است یکی از عناوین مهم و اساسی معضل غیرت بوده است.این عادت اشتباه که متاسفانه در جامعه ای اسلامی به چشم می خورد(هر چند اندک) عامل بسیاری از عقب افتادگی های جوامع اسلامی در دوران تجدد است.
البته خوشبختانه با تلاش شبانه روزی افراد روشنفکر و درستکار این معضل در حال کاهش و نزول است.این عالم ربانی و ملکوتی با احساس وظیفه در این زمینه و احساس خطر که جامعه بر اثر این خطا در لبه ی پزتگاه است با دم مسیحایی خویش
و با تاثیری که بر وجود مریدان با تفکر و تدبر خویش دارد،روشنگری هایی را در این میان صورت بخشیده است.
این پیر طریقت با مطرح نمودن اینکه چرا نباید پدران دختران و مادران پسرانی که باهم آشنا می شوند خودشان نیز باهم آشنا شوند و چرا نباید در انتخاب همسر از دوستان خویش و نظراتشان در رابطه با همسر آینده ی خویش کمک گرفت و یا چرا نباید هر مردی به هر زنی که در بند همسر خیالی خویش است کمک کند تا از در بند همسر بودن آزاد گردد و ......... .
این بزرگمرد مباحث غیرت را در جلسات ((نان و ریحان و کمی کباب)) خویش برگزار می نماید.مباحث دیگری نیز در جلسات پربرکت دیگر ایشان برقرار است! امید است این معضلات و مشکلات مانند غیرت،خانواده،لقمه ی حلال و ... به زودی دامن از جامعه ی اسلامی برچینند تا اسلامی ناب باقی بماند.به امید آن روز..........
با تشکر از زحمات گرانسنگ عالم دلسوخته حجه الاسلام((صدا و سیما))
*خدا هدایتشان کند.

پنجشنبه 4 شهریور 1389 02:18 ب.ظ
سلام
به نیمه ماه مبارک رسیدیم به شبهای قدر نزدیک میشیم امیدوارم خودمون را به خواب نزده باشیم.
با احترام خاک.
سه شنبه 2 شهریور 1389 02:42 ب.ظ
1-مگه سریالهای شبکه های ماهواره ای رو دیدی که میگی تاثیر فاصله ها به مراتب بیشتر از این سریالهاست؟!
2-ترویج بی حجابی در فاصله ها،مربوط به روابط بیتا و سعید نیست! بیتا که نقش منفی فیلم بود.ترویج بی حجابی مربوط به لیلا خانمه که با اون ریخت و لباسش،زن یه آدم بسیجی ریشو میشه! ضمنا محبوبترین شخصیت زن سریال هم هست
3-حالا باز، دمشون گرم که برخلاف بقیه سریالها که تا آخر به یه حاجی ریشو میتوپند،تو این سریال،یه حاجی دیگه رو بعنوان شخصیت مثبت و حلال مشکلات معرفی کرد(حاج رضا)
ترکش ولگرد
نه من ندیدم اما فکر کنم مسعود جوابتو داده.
سه شنبه 2 شهریور 1389 03:32 ق.ظ
سلام
مادرم می گه نگاه نكن ! مجبور كه نیستی! چون وقتی نگاه می كنم یه جورایی "مجبورم" خودم و كارگردان رو نفرین كنم! خودم رو به خاطر "حماقت" دیدن این سریال های مفت گران! و كارگردان و ... را به خاطر "نفهمی" و كم شعوریشان!
از زمانی كه تصمیم گرفتم جام جهانی رو به خاطر به تصویر كشیدن و نمایش كلمه ی نجس كوكاكولا و نستله نگاه نكردم به این فكر كردم كه سریال ها رو هم به خاطر به سخافت كشیدن ارزش های اسلامی نگاه نكنم!
آدم فیلم های هالیوودی كه می بیند دلش خوش است كه طرف نه مسلمان است نه توی جمهوری اسلامی نفس می كشد...
این روز ها وقتی چشمم به تلوزیون می افتد نفس نمی كشم... آه می كشم...
یا علی
دوشنبه 1 شهریور 1389 03:40 ق.ظ
سلام
به نظرم اگه گاهیم فهمیدی بد نیست خودتون را به آن را بزنید شایدم این راه اخوی.
با احترام خاک.
یکشنبه 31 مرداد 1389 06:58 ب.ظ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.